OFFICIELT! RONALDO SKIFTER TIL JUVENTUS

Cristiano Ronaldo skifter Real Madrid ud med italienske Juventus.

Real Madrid bekræfter det på twitter.

- I dag ønsker Real Madrid at udtrykke sin taknemmelighed over for en spiller, som har vist sig at være den bedste i verden, og som har markeret en af de lyseste tider i vores klubs og verdens fodbolds historie, skriver stolklubben på deres hjemmeside.

 

Jeg har reflekteret meget, og jeg ved, at tiden er kommet til at starte en ny cyklus. Jeg skifter nu, men denne trøje – dette skjold – og Santiago Bernabéu vil altid føles som mit hjem, ligegyldigt hvor jeg er, skriver Cristiano Ronaldo i et længere brev til klubbens fans på Real Madrids hjemmeside.

Tak til alle - Hala Madrid afslutter han med

 

I følge den spanske avis marca har Juventus købt Ronaldo for 105 mio. Euro eller 787 millioner danske kroner.