Optakt Esbjerg vs Vendsysssel

To oprykkere tørner sammen i den 2. runde af Superligaen på Blue Water Arena i Esbjerg.

Det kan muligvis, blive et opgør med få mål, det mener Esbjerg træner John Lammers i hvertfald, således lydder det fra den 54-årige hollænder. "Vi kender Vendsyssel rigtig godt fra 1. divisionen, men det her bliver et helt anderledes opgør. De har lavet flere ændringer, vi spiller Superliga nu og det er 2. runde samtidig med, at de kommer med en sejr i deres første kamp, siger han til klubbens hjemmeside". Jens Berthel Askous assistent i Vendsyssel, Mike Tullberg tror på, at Vendsyssel kan ramme Esbjerg offensivt, sådan udtaler han sig til klubbens hjemmeside. ”De har den samme træner, og der er ikke ændret på de store ting, så vi har en del kendskab til dem. Vi skal først og fremmest koncentrere os om os selv, og turde spille det spil, vi ved, vi er gode til. Vi tror, at med de våben vi har offensivt, så kan vi gøre ondt på dem. Men vi er også velvidende om, at defensivt skal vi være vågne på deres omstillinger". Så vi må konstaterere at det er to hold som kender hinanden ud og ind fra sidste sæson i 1. division.  De trupstatusser lyder på følgende: Hos nordjyderne er de skadesfrie, trods en karantæne til Jeppe Svenningsen som han pådrog sig i seneste kamp mod OB, og hos Esbjerg lyder det på 3 skader - Rodolph Austin som er ude med en knæskade, Klaus Moesgaard med en korsbåndsskade, og Jeppe Brinch som også er ude med en skade.

Sidste sæson i 1.division blev der scoret i alt 15 mål i de 3 opgør. Seneste opgør vandt nordjyderne med 3-2.