FCK'ER SOLGT TIL BOLOGNA

Federico Santander skifter til Bologna. Det blev bekræftet torsdag aften.

Rygterne omkring at Santander skulle skifte til Bologna, var korrekte. Det blev bekræftet torsdag aften, på FCK's officielle hjemmeside, fck.dk.

Ståle Solbakken takker derfor Santander for den tid han har været i klubben, som han kom til i 2015 fra Club Guaraní.

- Federico har gjort det fantastisk i sin tid i FCK, og jeg ser ham som en af de bedste angribere i klubbens historie. Han har været en stor profil i nogle af de mest succesrige sæsoner i klubbens historie og vist sin klasse i de internationale kampe mange gange. Han er en vellidt person uden for banen og en leder på banen med sit spil, og vi kommer til at savne ham begge steder, siger Ståle Solbakken til fck.dk.

Det er dog ikke en hemmelighed, at de gerne vil have beholdt Santander. Men der blev lagt en plan da han kom til FC København, og den plan har Ståle Solbakken og resten af FC København overholdt.

- Der har været mange tilbud gennem tiden og Federico har været tålmodig og loyal, men han har også en ambition om at komme ud og prøve sig af et andet sted nu. Vi respekterer den aftale, vi har lavet, og vi har samtidig fået en god økonomisk aftale for klubben, så vi ønsker Federico og hans familie alt det bedste i fremtiden og vi vil følge med i hans karriere fremover, siger Ståle Solbakken.

Man kan vel tænke sig til at Ståle Solbakken og co. leder efter en afløser for Santander, som i 112 kampe, har scoret 48 mål.

- Federico efterlader selvfølgelig et hul og vi skal ud og finde en afløser på topniveau. Det arbejde er vi i gang med, men vi er også tålmodige, for vi skal finde den rigtige. Det er ikke så vigtigt, som det er en med præcis samme spidskompetencer, det afgørende for os er kvaliteten, tilføjer Ståle Solbakken.

I følge flere medier, forventes det at Santander blev solgt for 45 millioner kroner.